+90 216 336 66 22| info@krthds.com

Neden KRT® Geocell?

Hücresel Dolgu Sistemi (HDS)

/Neden KRT® Geocell?
Neden KRT® Geocell?2019-05-24T19:28:58+03:00

Geocell Nedir?

Geocell üç boyutlu, delikli ve pürüzlü hücrelerden oluşan petek yapıda yükseklik kalitede zemin güçlendirme ve stabilizasyon malzemesidir.  Hidrolik ve yer çekimsel kuvvetler nedeni ile yüzeysel erozyona maruz kalan güvenli olmayan şevlerde erozyon kontrol sağlar. Geocell sistemi üstün üç boyutlu kuşatma etkisi ile zeminin su veya rüzgar nedeniyle kaybedilmesini engeller.

Hücresel dolgu sistemi zayıf zeminlerde zemin güçlendirme (stabilizasyon) ve şevlerde (yamaçlarda), kıyı koruma sistemlerinde, kanallarda (hidrolik yapılarda) erozyon kontrolü için hızlı, ekonomik ve dayanıklı çözümler sunar.

Geocell tendon (yüksek dayanımlı ip) kullanımı ile göletlerde, atık depolama alanlarında, geçirimsizlik elemanı (Geomembran) üzerinde sürdürülebilir bitkilendirme yapılabilmesine izin verir.

Yükleniyor…

Üstün malzeme kalitesi ve 1,000+ başarılı proje ile, KRT®  Geocell sektörde en güvenilen hücresel dolgu sistemidir.

Geocell Ana İşlevleri Nelerdir?

KRT® Hücresel Dolgu Sisteminin birbirine bağlı yüksek dayanımlı hücre ağı zemini kuşatarak ve stabilize ederek zeminin performansını önemli derecede arttırır. Hücresel dolgu sisteminin üç boyutlu kuşatma etkisi dik şevlerin(yamaçların) , kanalların, kıyı koruma yapılarının su ve rüzgar erozyonuna karşı korunmasında ve zayıf zeminlerin güçlendirilmesinde ekonomik ve efektif çözümler sunar.

Hangi Hücre İçi Dolgu Malzemeleri Kullanılabilir?

Geocell hücre içleri proje özelliklerine göre farklı dolgu malzemeleri ile doldurulabilir;

Hücre içi bitkisel toprak dolgu

Bitkisel Toprak

Bitkisel toprak ve agrega karışımı

Bitkisel Toprak & Granüler Karışım

Kırma taş granüler dolgu

Granüler Zemin (Kum, Çakıl, Agrega, Kaya)

Beton dolgu malzemesi

Beton Dolgu

Sahada Bulunan Mevcut Malzeme

 • Geocell hücre dolgu malzemesi olarak yukarıdaki dolgu malzemelerinden proje özelliklerini sağlayabilen kombinasyonları kullanılabilmektedir.

Dünya Standartlarında Geocell

Yüksek teknoloji ile üretilen KRT® Hücresel Dolgu Sistemi üstün malzeme dayanımına sahiptir. KRT® Geocell zor doğa şartlarında deforme olmadan on yıllarca işlevini güvenle sürdürebilecek şekilde üretilmiştir.

Neden KRT Hücresel Dolgu Sistemi

 • KRT®  Geocell  zor doğa şartlarında on yıllarca işlevini güvenle sürdürebilecek şekilde üretilmiştir.

Neden KRT® Geocell?

KRT® Geocell (Hücresel Dolgu Sistemi) dünya standartlarında, uluslararası normlara uygun olarak yüksek kalitede üretilen, üç boyutlu petek yapıya sahip erozyon kontrol ve zemin güçlendirme malzemesidir.

KRT® HDS dünya standartlarında, uluslararası normlara uygun olarak birinci sınıf malzemelerden üretilir. Özel katkılı polimerler ile güçlendirilmiş hücreler en zor doğa şartlarında bile güvenle hizmet verir.

1,30 milimetre ve üzerinde şerit kalınlığı ve özel polimerlerle güçlendirilmiş şeritleri ile çekme yüklerine karşı üstün dayanım sağlar.

Aşırı yükler altında dahi kopmayan, üstün dayanıma sahip, özel ultrasonik kaynak sistemine sahiptir.

Özel tasarımlı sürtünme yüzeyi hücre duvarı ile dolgu malzemesinin birbirine tutunma kabiliyetini arttırarak hücre içindeki malzemenin kaybını engeller.

Delikli drenaj yapısı hücre aralarında suyun geçişine ve bitkisel kök sisteminin yayılmasına izin verir. Kilitlenme mekanizması ile dolgu malzemesinin tutunma kabiliyetini arttırır.

Öne Çıkan Özellikler

KRT® Geocell eğimli yüzeylerde iç dolgu malzemesinin yer çekimi ve hidrodinamik kuvvetler nedeniyle kaymasını ve kaybedilmesini engeller. Malzemenin delikli (perfore) yapısı suyun hızlı drenajına imkan verirken, pürüzlü yüzeyi hücre içi dolgu malzemesinin yüksek eğimlerde dahi güvenle durabilmesine imkan verir.

Perfore (Delikli) Hücre Duvarları

 • KRT® Geocell özel delikli yapısı ile suyun geçişine izin verir, hidrostatik kuvvetlerin dolgu malzemesine etkisini sınırlar.
 • Hücre duvarlarının delikli olması sayesinde yüksek yanal drenaj imkanı sağlanır. Özellikle suya doygun malzemelerin hızlı drenajına izin vererek stabiliteye önemli katkı sağlar. Su birikintilerinin oluşumunu engeller.
 • Bitkilendirme yapılan uygulamalarda suyun, besinlerin ve mikroorganizmaların hücreler arasında geçişine izin verir. Kök yapısının yüzey boyunca genişlemesine ve kenetlenmesine olanak sağlayarak çok daha dayanıklı ve sağlıklı bir kök koruma sisteminin oluşmasını sağlar.

Pürüzlü(Textürlü) Hücre Duvarları & Yüksek Şerit ve Kaynak Yeri Çekme Mukavemeti

 • KRT® Geocell sürtünme yüzeyli ve yüksek çekme dayanımına sahip hücre duvarları ile zemin(iç dolgu malzemesi) yapısını güçlendirir, yağmur damlalarının çarpma etkisini azaltır.
 • Pürüzlü yüzeyli hücreler dolgu malzemesi ile hücre yüzeyinin sürtünme direncini önemli oranda arttırır.
 • Donma/çözünme döngüleri, malzemenin su ve/veya rüzgar nedeni ile aşınması gibi durumlarda iç dolgu malzemesinin hareketini sınırlar.
 • Profesyonel Destek : Konusunda uzman mühendislik ekibi ile proje ve saha uygulama desteği.
 • Proje gereksinimlerine göre farklı en, boy ve yükseklikte malzeme seçimine imkan verir.
 • Uygulama alanı ve proje özelliklerine göre farklı ebatlarda balyalar üretilerek zayiat oranı en aza düşürülür.
 • Uygun Maliyetli –Gerekli yüzey kaplama malzemesi miktarını azaltır. (bitkisel toprak, kırma taş, beton)
 • Uzun Ömürlü – Proje kullanım ömrü boyunca maliyetleri düşürür.
 • KRT® mühendislik ekibi projeniz için en güvenli ve ekonomik Geocell çözümünü bulabilmeniz için profesyonel destek sağlar.
 • Sürdürülebilir – Suyun, besinlerin ve toprak organizmalarının akışına izin verir.
 • Peyzaj – Bitki gelişimini, toprak kalitesini ve estetik görünümü arttırır.

Geocell Malzeme Parametreleri

Erozyon koruması uygulamalarında şev ya da kanal eğimi, var ise akış hızı, proje özellikleri ve hücre içi dolgu malzemesi özellikleri Geocell seçiminde en önemli etkenlerdir. KRT® Hücresel Dolgu Sistemi kaynak açıklığı, hücre ebatı, hücre yüksekliği ve şerit kalınlığı olmak üzere 4 ana parametre ile ifade edilir.

Geocell Kaynak Açıklığı
Geocell Yüksekliği
Geocell Hücre Duvarı Kalınlığı

Kaynak Açıklığı (W): Hücre kapalı durumda iken ölçülen iki kaynak (yapıştırma) noktası arası mesafedir. Kaynak açıklığı arttıkça hücre ebatları da artmaktadır.

Hücre Ebatları (AxB): Açılmış hücrenin enine (A) ve boyuna (B) iç mesafeleridir. Şev eğimi ya da hücreye gelen yüklerin artması durumunda hücre ebatları küçültülür.

Hücre Yüksekliği (H): Hücrenin içine doldurulacak malzemenin yüksekliğine göre belirlenir. Şev eğimi arttıkça hücre yüksekliğinin de arttırılması gerekir.

Şerit Kalınlığı (t): Hücre duvarlarının et kalınlığının artması şeritlerin çekme dayanımını arttır. Çok zorlu koşullar haricinde 1,30 mm yeterlidir.

KRT® Geocell Hücresel Dolgu Uygulamaları

KRT® Geocell erozyon koruması, zemin güçlendirme, istinat duvarları, hidrolik yapılar gibi birçok alanda ekonomik, estetik ve güvenli çözümler sunar.

Geocell erozyon kontrolü uygulaması

Erozyon Kontrolü

Hücresel Dolgu Muhafaza Sistemi

Erozyon Kontrolü

Yüksek eğimli şevlerin erozyona ve heyelana karşı korunmasını sağlar.

Devamını Oku
Geocell zemin güçlendirme uygulaması

Zemin Güçlendirme

Hücresel Temel Destek ve Takviye Sistemi

Zemin Güçlendirme

Araç ve yürüyüş yolları altında zemin güçlendirme ve drenaj sağlar.

Devamını Oku
Geocell İstinat duvarı uygulaması

İstinat Duvarları

Yeşillenebilir Geocell Ön Yüzlü Duvarlar

İstinat Duvarları

Geogrid donatılar ile sınırsız yükseklikte istinat duvar imalatı yapılabilir.

Devamını Oku
Geocell Kıyı Koruma, Kanal ve Gölet uygulaması

Hidrolik Yapılar

Kanal ve Gölet Erozyon ve Geçirimsizlik Koruması

Hidrolik Yapılar

Hidrolik yapıları yapıları suyun yıkıcı etkileri ve doğal etkenlere karşı korur.

Devamını Oku

KRT® Geocell Seçimi

KRT® Hücresel Dolgu Sistemi tipleri proje özelliklerine göre farklılık gösterir.

Kaynak Açıklığı (W)Hücre Ebatları (AxB)Hücre Yüksekliği (H)Şerit Kalınlığı (t)
330 mm (S)210 x 245 mm50/75/100/150/200 mm1,3 – 2,0 mm
400 mm260 x 290 mm50/75/100/150/200 mm1,3 – 2,0 mm
450 mm (M)280 x 340 mm50/75/100/150/200 mm1,3 – 2,0 mm
500 mm340 x 365 mm50/75/100/150/200 mm1,3 – 2,0 mm
600 mm390 x 420 mm50/75/100/150/200 mm1,3 – 2,0 mm
660 mm (L)420 x 490 mm50/75/100/150/200 mm1,3 – 2,0 mm
700 mm448 x 520 mm50/75/100/150/200 mm1,3 – 2,0 mm
 • Yukarıda verilen ölçüler belirli tolerans değerlerine sahiptir.

 • Yukarıda verilen kaynak aralıkları (W) ve hücre boyutları (AxB) standart ürünlerimize ait olup, proje özelliklerine göre 300 mm’den 800 mm’ye kadar istenilen ölçülerde ve 2,0 mm şerit kalınlığına kadar KRT® Hücresel Dolgu Sistemi üretimi yapılmaktadır.

Profesyonel Destek

Hangi Geocell Tipini Seçmeliyim?

Hücresel dolgu sistemi uygulamalarında doğru parametrelerin ve hücre ebatlarının seçimi hem imalatın güvenle hizmet etmesi hem de proje maliyetlerinin düşürülmesi açısından büyük önem teşkil eder. Movea mühendislik ekibi olarak sizlere en güvenli ve ekonomik KRT® Geocell çözümünü önerebilmemiz için profesyonel ekibimizle iletişime geçin.

Profesyonel Destek
Deneyimli mühendislik ekibimizi başvurun.

Profesyonel Destek

İstekleriniz bizim için önemli

Movea mühendislik ekibi olarak olarak projenize özel KRT® Hücresel Dolgu Sistemi  çözüm önerilerimiz için  taleplerinizi bekliyoruz. Sizlere en güvenli ve ekonomik Geocell çözümünü önerebilmemiz için profesyonel destek ekibimizle hemen iletişime geçin.

Profesyonel Destek Al

Bize ulaşın.

 • +90 216 336 66 22

Proje ve uygulamalar hakkında hızlı bilgi almak için Sıkça Sorulan Sorular (SSS) sayfamıza göz atın.

SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Neden KRT® Geocell?2019-01-04T16:32:37+03:00

KRT® Geocell dünya standartlarında, üstün nitelikte polimer malzemeler kullanılarak üretilmiş birinci sınıf erozyon kontrol ve zemin güçlendirme malzemesidir.

Birinci Sınıf Hammadde

KRT® HDS dünya standartlarında, uluslararası normlara uygun olarak birinci sınıf malzemelerden üretilir. Özel katkılı polimerler ile güçlendirilmiş hücreler en zor doğa şartlarında bile güvenle hizmet verir.

Sürtünme Yüzeyli Hücre Duvarı

Özel tasarımlı sürtünme yüzeyi hücre duvarı ile dolgu malzemesinin birbirine tutunma kabiliyetini arttırarak hücre içindeki malzemenin kaybını engeller.

Arttırılmış Şerit Kalınlığı

1,30 milimetre ve üzerinde şerit kalınlığı ve özel polimerlerle güçlendirilmiş şeritleri ile çekme yüklerine karşı üstün dayanım sağlar.

Mükemmel Kaynak Yeri Dayanımı

Aşırı yükler altında dahi kopmayan, üstün dayanıma sahip özel ultrasonik kaynak sistemine sahiptir.

Delikli Hücre Duvarı

Arttırılmış delikli yapı hücre aralarında suyun hızlı drenajına ve bitkisel kök sisteminin yayılmasına izin verir. Kilitlenme mekanizması ile dolgu malzemesinin tutunma kabiliyetini arttırır.

Geocell ve Hücresel Dolgu Sistemi ayni şey midir?2018-12-18T14:26:23+03:00

Evet. Dünya genelinde 3 boyutlu petek yapıdaki geosentetik malzeme Geocell (Zemin Hücresi) olarak tanımlanmaktadır. Malzeme ülkemizde HDS (Hücresel Dolgu Sistemi) ismiyle kullanılmaktadır.

Hücresel Dolgu Sistemi Uygulamaları Nelerdir?2019-04-08T11:45:32+03:00

KRT® Geocell (Hücresel Dolgu Sistemi) yüksek teknoloji ile üretilen, üç boyutlu petek yapıya sahip, erozyon kontrolü ve zemin güçlendirme malzemesidir. Şev yüzeyinde erozyon kontrolü sağlayarak şev stabilitesini önemli oranda arttırır. Geocell üç boyutlu kuşatma etkisi ile zayıf zeminlerde hızlı ve ekonomik zemin stabilizasyonu (güçlendirme) sağlar. Hücresel Dolgu sistemi dört ana işlev sunar;

Erozyon Kontrolü (Hücresel Dolgu Muhafaza Sistemi)

Yüksek eğimli şevlerin erozyona ve heyelana karşı korunmasını sağlar. Hücre içindeki malzemeyi koruyan sistem güvenli kök gelişimi ile yeşillenmeye izin vererek erozyona karşı doğal ve güvenli bir koruma ortamı oluşturur. Detaylı bilgi edinin.

Hücresel dolgu muhafaza sistemi

Şevlerde, yamaçlarda hücre içi dolgu malzemesini tutarak malzemesinin erozyon nedeni ile kaybedilmesini engeller.

Zemin Güçlendirme (Temel Destek ve Takviye Sistemi)

Kara yolu, demir yolu, uçak pistleri, erişim yolları, askeri geçiş yolları, kaldırım ve yürüyüş yolları altında üstün zemin güçlendirme sağlar. Kullanılacak temel kalınlığını azaltarak dolgu maliyetinde önemli ölçüde ekonomi sağlar. Detaylı bilgi edinin.

Hücresel Dolgu Zemin Stabilizasyonu

Kara ve Demir yollarında, kaldırımlarda, geçiş yollarında, pistlerde, oyun alanlarında zemin stabilizasyonu sağlar.

İstinat Duvarları (Geocell Ön Yüzlü Yeşil Duvarlar)

Hücre içleri bitkisel toprak ve stabilize malzeme ile doldurularak sınırsız yükseklikte yeşil duvar imalatı yapılabilir. Geogrid donatılar ile güçlendirilen bu istinat yapılarının depreme karşı dayanımları mükemmeldir. Detaylı bilgi edinin.

Geocell ön yüzlü istinat duvarı

Geocell istinat duvarları sınırsız yüksekliğe ulaşabilen, depreme dayanımlı, estetik ve ekonomik yapılardır.

Hidrolik Yapılar (Kanallar ve Kıyı Koruma Yapıları)

Açık kanal, dere, gölet, baraj gibi hidrolik yapılarda ekonomik ve güvenli çözümler sunar. Hücre içleri toprak, çakıl ve beton ile doldurulabilen hücresel dolgu sistemi, yapıları suyun yıkıcı etkilerine karşı güvenli koruma sağlar. Detaylı bilgi edinin.

Hidrolik Yapılarda Erozyon Koruması

Kanallarda, göletlerde, kıyı koruma yapılarında suyun yıkıcı etkilerine karşı erozyon koruması

Tüm Sorular

SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

KRT® Geocell uygulama alanları ve uygulama yöntemleri hakkında sıkça karşılaşılan sorular sayfasına göz atın. 

Tüm Sorular

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Movea mühendislik ekibi olarak sizlere en güvenli ve ekonomik KRT® Geocell çözümünü önerebilmemiz için profesyonel ekibimizle iletişime geçin.

Bize ulaşın.

+90 216 336 66 22

info@krthds.com

Profesyonel Destek Alın